Lipa drobnolistna

Wysokie, bardzo okazałe drzewo rodzime z grubym pniem i szeroką, kopulasto wysklepioną koroną, występujące na terenie całej Europy, dorastające do 35m, znane przede wszystkim z kwiatostanów, które są bardzo wonne i mają zastosowanie w zielarstwie i pszczelarstwie.

Pokrój drzewa jest symetryczny, korona owalna, korowina o szarej barwie gładka.
Lipa jest bardzo cennym materiałem nasadzeniowym w aglomeracjach miejskich w parkach, alejach, nadaje się także do obsadzeń dróg i autostrad.

Ten gatunek drzewa najlepiej rośnie na żyznych, świeżych, niezbyt suchych, choć przeciętnych glebach, jest nieco mniej wymagająca niż lipa szerokolistna. Lubi słońce, znosi półcień. Jest gatunkiem ciepłolubnym, choć odpornym na mróz.

Lipę drobnolistną łatwo odróżnić od lipy szerokolistnej po barwie włosków w kątach nerwów na spodniej stronie liścia. U lipy drobnolistnej włoski są brązowawe, a u szerokolistnej mają kolor biały.
System korzeniowy lip jest silny i dobrze rozwinięty, dzięki czemu przesadzanie drzew (nawet starszych) z bryła ziemi jest stosunkowo niekłopotliwe, a procent przyjęć jest dość wysoki. Lipy dobrze znoszą również cięcie, strzyżenie i formowanie. Po cięciu silnie odrastają, a ścięte drzewa tworzą formy wielopniowe.

Gatunek ten w naszej szkółce produkowany jest od kilkunastu lat, posiadamy drzewa nawet 15- letnie o obwodzie pnia do 35cm i wysokości 5- 6 metrów. Drzewa sprzedawane są wczesną wiosną od połowy marca do początku maja i jesienią od połowy października do końca listopada. Wykopywanie drzew odbywa się za pomocą maszyny, która podcina system korzeniowy i wykopuje drzewo z bryłą ziemi.

Serdecznie zapraszamy do lepszego poznania naszej oferty

Gwarancja czystości odmianowej * Odwirusowane mateczniki * Nowe odmiany * Konkurencyjne ceny

Pobierz cennik!